۵ راه تشخیص روغن زیتون اصل + آزمایش خانگی

تشخیص روغن زیتون اصل

همه ما زمانی که می‌خواهیم هر محصولی را تهیه کنیم، دوست داریم بهترین نوع آن را متناسب با هزینه‌ای که پرداخت می‌کنیم دریافت کنیم. روغن زیتون نیز تابع همین قضیه است و ما همواره به دنبال خرید روغن زیتون اصل هستیم. اگر شما هم خواستار این مورد هستید و می خواهید روش های تشخیص روغن زیتون اصل را بشناسید، در این مقاله همراه زیتون ۰۱۳ باشید تا تک به تک مواردی را با هم بررسی کنیم که متوجه اصل بودن روغن زیتون می‌شوید. متأسفانه شناسایی روغن زیتون طبیعی راحت نیست؛ اما کاری زمان بر و پیچیده نیست و اگر مواردی که در این مقاله آن‌ها را بررسی می‌کنیم بدانید، می‌توانید این کار را انجام دهید.

تشخیص روغن زیتون اصل مثل آب خوردن است که باید به مواردی که اشاره می‌کنیم دقت داشته باشید و بر روی روغن زیتون تست کنید. زمانی که شما روش‌های گفته شده را امتحان می‌کنید، متوجه خواهید شد که روغن زیتونی که خریداری کرده‌اید اصل هست یا خیر. روغن زیتون اصل رودبار دارای خصوصیاتی است که باید با توجه به ویژگی‌ها، روغن زیتون با کیفیت را تهیه کرد که در ادامه به ویژگی‌های روغن زیتون اصل می‌پردازیم تا آشنایی کاملی با این خصوصیات داشته باشید.

خصوصیات روغن زیتون اصل

همانطور که گفتیم شناسایی روغن زیتون اصل کمی مشکل است، اما در اینجا راهکارهایی را به شما می‌گوییم که می‌توانید به آن‌ها استناد کنید و درصد اینکه روغن زیتون تقبلی تهیه می‌کنید را پایین بیاورید. برای شناسایی ویژگی روغن زیتون اصل اولین مواردی که باید به آن‌ها توجه داشته باشید رنگ، بو و مزه آن است که در ادامه آن‌ها را با هم بررسی خواهیم کرد.

متأسفانه امروزه افراد سودجو از اعتماد مردم سوء استفاده می‌کنند و به جای روغن زیتون اصل، از ترکیب روغن‌های دیگر به اضافه درصد کمی از روغن زیتون استفاده می‌کنند و روغن زیتون تقلبی تولید کرده و آن‌ها را به فروش می‌رسانند؛ بنابراین آگاهی شما به عنوان یک مصرف‌کننده از این موارد ضروری است.

رنگ روغن زیتون

یکی از روش‌هایی که شما می‌توانید در وهله اول روغن زیتون طبیعی را تشخیص دهید، روش استفاده از رنگ روغن زیتون به عنوان یک عامل شناسایی است. رنگ روغن زیتون خالص باید زرد مایل به سبز باشد. در برخی موارد می‌بینیم که رنگ روغن‌ها سبز است، برخی دیگر کاملاً زرد هستند و بدانید که این موارد کاملاً تقلبی بوده و نمی‌توانید آن‌ها را روغن زیتون طبیعی در نظر بگیرید.

بوی روغن زیتون

بوی روغن زیتون فرابکر کاملاً مشخص است و شما می‌توانید از طریق بو کردن آن تا حد زیادی اصل بودنش را تشخیص دهید.

اگر روغن زیتون را بو کردید و بوی زیتون و سبزی می‌داد، به احتمال زیاد آن روغن زیتون اصل است؛ اما اگر روغن زیتون را بو کردید و بوی ماندگی و کهنگی و یا روغن سوخته و مانند آن یا کپک به مشامتان خورد حتماً از خرید آن خودداری کنید و ممکن است حتی روغن زیتون ترشیده یا کپک زده باشد که از ظاهر آن کاملاً مشهود است و باید از خرید آن خودداری کرد.

مزه روغن زیتون

اگر چندین بار روغن زیتون اصل تهیه کرده باشید و آن را بدون هیچ افزودنی خاص میل کرده باشید، می‌دانید که طعم و مزه روغن زیتون خالص فرابکر تند و تلخ است. هر چه روغن زیتون تلخ‌تر باشد، به معنی بهتر بودن آن است چرا که از زیتون‌های نارس تهیه شده است و به همین دلیل مواد مغذی و مفید بیشتری دارد و به دلیل اینکه روغن گیری از زیتون‌های نارس میزان کمی است به دلیل کمیاب بودن آن قیمت بیشتری دارد.

تاریخ تولید

وقتی صحبت از تاریخ می‌شود، بسیاری از افراد تصور می‌کنند منظور تاریخ انقضا است؛ اما در اینجا دقیقاً منظور ما تاریخ تولید روغن به دست آمده است. حتماً و حتماً از خرید روغن زیتون‌هایی که تنها تاریخ انقضا بر روی آن‌ها وجود دارد خودداری کنید؛ چرا که ممکن است تاریخ تولید آن‌ها مربوط به سال قبل باشد و در این صورت مقدار زیادی از خواص خود را از دست داده‌اند. هنگام خرید حتماً به تاریخ دسته، تاریخ برداشت و تاریخ تولید دقت کنید و از این موضوع اطمینان داشته باشید که بیش‌تر از ۱۸ ماه از این سه تاریخ نگذشته باشد.

قیمت

یکی دیگر از راه‌های تشخیصی روغن زیتون اصل، قیمت آن است. لطفاً در هنگام خرید روغن زیتون ملاکتان را از ارزانی به با کیفیت بودن محصول تغییر دهید. یکی از مواردی که باعث قیمت بالای روغن زیتون می‌شود، نوع آن است.

زمانی که زیتون نارس است طبعاً روغن کمتری می‌توان از آن استخراج کرد و به همین دلیل این روغن گران‌تر برایتان تمام می‌شود؛ اما جالب است بدانید که این نوع روغن زیتون سطح بالاتری از پلی فنول های سالم را در بر دارد؛ بنابراین اگر به دنبال استفاده از روغن زیتون به جهت استفاده کردن و منفعت بردن از فواید آن هستید حتماً روغن زیتون‌های نارس که قیمت بالاتری دارند را تهیه نمایید.

تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی با آزمایش

بسیاری می پرسند که روغن زیتون اصل از کجا بخرم؟ یکی از راهکارهای تشخیص روغن زیتون اصل، فرستادن نمونه‌ای از آن به آزمایشگاه است و در آزمایشگاه تمامی ترکیبات موجود در روغن زیتون بررسی می‌شود و در نتیجه به شما اعلام می‌گردد که روغن نمونه‌ای که به آزمایشگاه داده‌اید اصل است یا خیر؛ ولی متأسفانه این روش روشی گران و غیرقابل‌دسترس است. البته ما در ادامه چند راهکار دیگر به شما اعلام می‌کنیم که بتوانید به صورت ساده‌تری با ضریب اطمینان بالا روغن زیتون اصل را تشخیص دهید و به این واسطه مطمئن شوید که روغن زیتون تقلبی تهیه نکرده‌اید.

آزمایش یخچال

یکی از روش‌هایی که دقیق نیست اما به واسطه معروف بودن و شهرت آن به شما اعلام می‌کنیم، آزمایش یخچال است، برای این کار دو تا ۴ قاشق غذاخوری را درون یک ظرف کاملاً تمیز می‌ریزیم و سپس درون یخچال قرار می‌دهیم و بعد از گذشت ۲۴ ساعت روغن را چک می‌کنیم اگر روغن جامد شده بود یعنی روغن زیتون خالص است و اگر همچنان مایع مانده بود روغن زیتون دارای ناخالصی است. البته همانطور که گفتیم این روش کاملاً معتبر نیست چرا که روغن زیتون‌های فرابکر اصل زمستانی نیز در این آزمایش شکست می‌خورند و جامد نمی‌شوند.

آزمایش با فتیله

اول از هر چیزی بایستی این نکته را در نظر داشته باشید که در این آزمایش ایمنی کامل را رعایت کنید تا به شما و اطرافیان آسیبی وارد نشود. سعی کنید این آزمایش را خارج از محیط خانه و با دستکش ضد حریق انجام دهید. ابتدا یک فتیله را به روغن آغشته کنید و سپس آن را به درون ظرفی که حاوی روغن زیتون است قرار دهید و سپس فتیله را با کمک فندک روشن نمایید.

اگر آتش بعد از سوختن فتیله خاموش شد این بدان معناست که روغن ناخالصی دارد و مرغوب نیست. البته حالت دیگری وجود دارد که آتش روشن می‌ماند اما در حین سوختن دود می‌کند و این هم باز نشان‌دهنده وجود ناخالصی در روغن زیتون مورد نظر است و در نهایت اگر فتیله روشن بود و کاملاً بدون دود روشن ماند شما می‌توانید نتیجه بگیرید که روغن زیتون مورد نظر خالص و طبیعی و اصل است.

روغن زیتون اصل سرفه می‌اندازد

برای تشخیص می‌توانید به اندازه یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را داخل دهان خود نگاه داشته و سپس با دهان یک نفس عمیق بکشید و آن را از طریق بینی خارج کرده و سپس روغن زیتون را قورت دهید اگر روغن زیتون اصل باشد یک احساس تندی در گلویتان ایجاد می‌شود و در برخی موارد آنقدر شدید است که شما را به سرفه کردن وا‌می‌دارد.

جمع بندی

روغن زیتون خواص زیادی برای بدن ما دارد و بسیار مهم است که حداقل حتی به صورت دوره‌ای از آن بهره‌مند شویم؛ اما به خاطر داشته باشید که تهیه روغن زیتون اصل بسیار مهم است چرا که اگر روغن زیتون طبیعی تهیه نکنید عملاً از هیچ کدام از مزایای روغن زیتون بهره‌مند نمی‌شوید و نمی‌توانید از خواص آن استفاده کنید. در این مقاله راهکارهای سریع برای تشخیص روغن زیتون اصل را به شما ارائه کردیم از اینکه تا پایان این مقاله همراهمان بودید از شما صمیمانه سپاسگزاریم.

میزان تلخی روغن زیتون اصل چقدر است؟

میزان تلخی روغن زیتون نیز اگر کم باشد به معنای این است که از زیتون‌های رسیده به دست آمده است و اگر میزان تلخی زیاد باشد به این معناست که روغن زیتون از زیتون نارس گرفته شده است. به یاد داشته باشید هیچ‌گاه با چند قطره روغن تست طعم را انجام ندهید و حتماً مقداری در حد یک قاشق غذاخوری را تست نمایید.

چگونه با بو به اصل بودن روغن زیتون اطمینان کنیم؟

برای تشخیص بهتر، یک راهکار دیگر از طریق بوییدن روغن زیتون وجود دارد. یک یا دو قاشق غذاخوری روغن زیتون را در لیوان بریزید، سپس درب لیوان را بپوشانید و لیوان را کمی با دستانتان بچرخانید و آن را به مدت ۱ تا ۲ دقیقه گرم کنید سپس لیوان را از نزدیک ببویید؛ اگر بوی چمن تازه چیده شده، دارچین، میوه‌های گرمسیری، میوه زیتون سبز یا رسیده به مشامتان رسید به احتمال ۹۰ درصد روغن زیتون یاد شده اصل است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای
محصولات ارگانیک فروشگاه زیتون 013

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • کبری صادقی تبار
  2022-04-15 4:17 ب.ظ

  روغن زیتون اصل رو اینجوری نمیشه با یه نگاه شناخت که. من خودم یه بار رفته بودم انزلی قبلش تو رودبار مغازه ها ماشاءالله اینقدر زیاده نمیشه فهمید از کی باید خرید. هر کدوم هم میرفتم یه قیمت میداد. بنظرم باید یه جایی مثل سایت باشه کیفیت هارو بسنجن و بهترین روغن زیتون که اصل باشه رو سایت معرفی کنه. حالا البته روغنی که رفتیم از آقای حیدری گرفتیم خداییش اصل بود من وسواسیم بردم آزمایشگاه اصفهان چک کردم اصل بود. ولی مردم عادی که نمیشناسن هیچ وقت هم پول آزمایشگاه نمیدن

  پاسخ
  • سلام. خوشحالیم که برند زیتون ۰۱۳ را انتخاب کردید و ریز بینی قابل توجهی داشتید.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست